OVB osnažio svoju poziciju u Europi

Datum objave: 01.10.2013.

OVB, europski davatelj financijskih usluga, uspio je osnažiti poziciju na europskom tržištu u prvoj polovici 2013. godine. „U većini država u kojima je OVB prisutan znatno smo bolje prošli od samoga tržišta“, rekao je predsjednik Uprave Michael Rentmeister prilikom predstavljanja brojki u prvih šest mjeseci ove godine. Isto vrijedi i za Češku, gdje je trenutno prodajni rezultat OVB‐a ispod prošlogodišnje razine.

Na temelju „nespretno osmišljene mirovinske reforme“ svi natjecatelji stoje pred velikim izazovom. U nekim zemljama, među ostalim u Njemačkoj, prijelaz na nove uniseks tarife očekivano opterećuje prodaju. Nasuprot tome, u južnoj i zapadnoj Europi nema takvih zapreka. Ukupan promet koncerna niži je u odnosu na isto lanjsko razdoblje samo 4,7 posto – odnosno 101,4 milijuna eura. „To je zadovoljavajuće prvo polugodište u izuzetno zahtjevnome tržišnom okruženju. U ovoj se situaciji više pokazao izjednačujući potencijal naše široke međunarodne postave koja OVB‐ov poslovni model čini posebno robusnim. Ako se okvirni uvjeti na našim glavnim tržištima ne pogoršaju, možemo postići EBIT očekivanja za 2013. za koncern, uz rezultat blago iznad prošlogodišnjeg“, nastavlja Rentmeister. U prvom polugodištu 2013. OVB je postigao operativni rezultat (EBIT) od 3,9 milijuna eura (4,2 milijuna eura), a dobit je iznosila 2,9 milijuna eura (3,0 milijuna eura).

Razvoj poslovanja u regijama
Prodaja u južnoj i zapadnoj Europi ponovno je ojačala. Ukupni prihodi od prodaje znatno su narasli – 20,2 posto, na 16,2 milijuna eura (13,5 milijuna eura). Međutim, razvoj poslovanja u državama Srednje i Istočne Europe bio je neujednačen. Dok su Mađarska, Ukrajina i Slovačka zabilježile rast prometa, ostale države ostale su ispod očekivanja. Reforme mirovinskog sustava u Poljskoj i Češkoj promašile su svoju intenciju. „U Češkoj je u tijeku politička rasprava o mirovinskoj reformi koja znatno pridonosi nesigurnosti građana. Naši zastupnici imaju pune ruke posla s uvjeravanjem kako je privatna starosna skrb nužna i bez političke podrške“, objašnjava Rentmeister aktualnu situaciju. Stoga su prihodi iz posredovanja iz segmenta Srednje i Istočne Europe postigli u prvom polugodištu 56,1 milijun eura, prema 63,4 milijuna eura u istom razdoblju prošle godine. Poslovanje u Njemačkoj bilo je, očekivano, određeno novim, djelomično manje atraktivnim spolno neutralnim tarifama. OVB je ipak realizirao 29,1 milijuna eura prometa, što je približno prošlogodišnjoj razini (29,6 milijuna eura).

Razvoj rezultata

Rezultat prije kamata i oporezivanja (EBIT) koncerna dosegnuo je 3,9 milijuna eura (4,2 milijuna eura). Udio južne i zapadne Europe pritom je znatno rastao. EBIT u regiji znatno je porastao, s čistom dobiti od 0,7 milijuna eura, nakon deficita u visini od ‐ 0,2 milijuna eura u prethodnoj godini. Njemačka je uspjela doprinos iz poslovnih rezultata povećati na 2,7 milijuna eura (2,5 milijuna eura). EBIT iz segmenta Srednje i Istočne Europe bio je 4,9 milijuna eura ispod prošlogodišnje vrijednosti (5,8 milijuna eura). Profitna marža koncerna – vezana uz ukupne prihode provizije – iznosila je 3,8 posto (4,0 posto). Rezultat koncerna u razdoblju od siječnja do lipnja 2013. dosegnuo je 2,9 milijuna eura (3,0 milijuna eura), iz čega proizlazi nerazvodljiv rezultat po dionici od 0,20 eura po dionici (0,21 eura), obračunato pri nepromjenjivom broju dionica.

Solidna baza klijenata
OVB je uspio povećati broj klijenata u prvome polugodištu 2013. u usporedbi s prošlom godinom sa 2,92 na 3,02 milijuna. Razvoj broja financijskih savjetnika upućuje na veliku stabilnost: krajem lipnja 2013. za OVB koncern radilo je 4958 vanjskih suradnika, naspram 4934 davatelja financijskih usluga krajem ožujka 2013. te 5.054 financijskih savjetnika prije 12 mjeseci.

Natrag