Europska nadzorna tijela (EBA, EIOPA i ESMA – ESA) objavila su izvješća o napretku Greenwashinga u financijskom sektoru. U tim su izvješćima ESA-e iznijele zajedničko razumijevanje greenwashinga na visokoj razini primjenjivo na tržišne sudionike u svim njihovim nadležnostima – bankarstvu, osiguranju, mirovinama i financijskim tržištima.
ESA-e shvaćaju greenwashing kao praksu u kojoj izjave, deklaracije, radnje ili komunikacije povezane s održivošću ne odražavaju jasno i pošteno temeljni profil održivosti subjekta, financijskog proizvoda ili financijskih usluga. Ova praksa može dovesti u zabludu potrošače, ulagače ili druge sudionike na tržištu.
ESA također naglašavaju da se obmanjujuće tvrdnje povezane s održivošću mogu pojaviti i proširiti bilo namjerno ili nenamjerno te u vezi sa subjektima i proizvodima koji su unutar ili izvan djelokruga regulatornog okvira EU-a.
Nacionalna nadležna tijela (NCA) i ESA stoga rade na ispunjavanju očekivanja dionika kako bi osigurali zaštitu potrošača i ulagača, podržali integritet tržišta i održali pouzdano okruženje za održivo financiranje. S obzirom na integriranu prirodu financijskog sustava, ESA-e rade na koordiniran način kako bi riješile problem zelenašenja.
EIOPA izvješće o napretku
EIOPA-ino izvješće o napretku daje početne poglede na greenwashing iz perspektive osiguranja i mirovina, uključujući o tome kako se događa, njegov učinak, izazove povezane s njegovim nadzorom kao i njegove implikacije na regulatorni okvir.
Kako se greenwashing događa u sektoru osiguranja i mirovina
EIOPA smatra da se zelenaštvo može dogoditi – u različitim razmjerima – kao dio šireg skupa rizika ponašanja u svim fazama životnog ciklusa osiguranja (npr. razina subjekta, proizvodnja proizvoda, isporuka i upravljanje) i mirovina (npr. dizajn sheme, isporuka i upravljanje). . Izvješće predstavlja konkretne primjere koji pokazuju kako se greenwashing očituje u praksi.
Utjecaj greenwashinga
Greenwashing ima značajan utjecaj na korisnike osiguranja i mirovina. Neutemeljene tvrdnje o održivosti mogu ih navesti na kupnju proizvoda koji nisu u skladu s njihovim preferencijama i povećati njihovo nepovjerenje prema pružateljima osiguranja i mirovinskog sustava općenito. Greenwashing također utječe na same pružatelje osiguranja i mirovina, koji bi mogli pretrpjeti znatnu reputaciju i financijsku štetu kada se slučajevi greenwashinga otkriju javnosti. U konačnici, greenwashing bi mogao spriječiti financiranje prijelaza na održivo gospodarstvo.
Nadzor
EIOPA i nacionalna nadležna tijela počeli su integrirati greenwashing u svoje nadzorne aktivnosti. Neki rani nadzorni izazovi uključuju ograničenja resursa, ograničenu stručnost o zahtjevima održivog financiranja i nedostatak metodologija za procjenu zelenašenja u sektoru osiguranja i mirovina.
Regulatorni okvir
Trenutačni regulatorni okvir EU-a za održivo financiranje (SFDR, TR, IDD) pruža dobru početnu osnovu za rješavanje problema zelenašenja u sektoru osiguranja i mirovina. Međutim, vježbe prikupljanja podataka ukazale su na neke nedostatke i ograničenja. S obzirom na dokaze dobivene od dionika i nakon vlastite analize EIOPA-e, EIOPA planira predložiti poboljšanja regulatornog okvira u svom Završnom izvješću.
ESA će objaviti konačna izvješća o greenwashingu u svibnju 2024. i razmotrit će konačne preporuke, uključujući moguće promjene regulatornog okvira EU-a.